1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Oswiadczenie Toyoty w kwestii produkcji w rosyjskiej fabryce oraz importu samochodow do rosji

OŚWIADCZENIE TOYOTY W KWESTII PRODUKCJI W ROSYJSKIEJ FABRYCE ORAZ IMPORTU SAMOCHODÓW DO ROSJI

 

2022-03-02

Tak jak wszyscy na świecie, Toyota obserwuje rozwój sytuacji na Ukrainie z ogromnym zaniepokojeniem o bezpieczeństwo jej mieszkańców i ma nadzieję, że pokój i bezpieczeństwo zostaną przywrócone najszybciej jak to możliwe.

W zetknięciu z tym kryzysem, priorytetem Toyoty jako przedsiębiorstwa działającego zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom przedstawicielstw firmy i sieci dealerskich oraz poddostawców i partnerów.

Toyota monitoruje sytuację także w aspekcie globalnym i będzie podejmować konieczne decyzje w miarę rozwoju sytuacji.

Status działalności biznesowej Toyoty w Europie przedstawia się następująco:
• Toyota Ukraine wstrzymała wszelkie działania 24 lutego. (Ukraińskie przedstawicielstwo Toyoty, należące do Sumitomo Corp., odpowiada za sprzedaż samochodów marki i obsługę posprzedażową za pośrednictwem 37 stacji dealerskich).
• Toyota Motor Russia wstrzyma 4 marca produkcję w zakładzie w Petersburgu. Wstrzymała także import pojazdów aż do odwołania. (Toyota Russia odpowiada za sprzedaż samochodów i obsługę posprzedażową za pośrednictwem 168 stacji dealerskich. Spółka odpowiada także za fabrykę w Petersburgu, produkującą modele RAV4 i Camry na rynek rosyjski oraz na eksport do Białorusi, Kazachstanu i Armenii).
• Decyzje te nie mają wpływu na działalność innych zakładów produkcyjnych i przedstawicielstw Toyoty w pozostałej części Europy.

Przedstawicielstwa Toyoty w krajach graniczących z Ukrainą już podjęły konkretne działania wspierające ukraińskich pracowników i ich rodziny, m.in. ułatwiając przenoszenie bliskich członków rodzin z Ukrainy do bezpiecznych miejsc oraz zapewniając zakwaterowanie, wyżywienie i inne potrzebne wsparcie. Toyota planuje prowadzić dalszą pomoc humanitarną, której szczegóły zostaną ogłoszone w późniejszym czasie.