1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Technologie Toyota T-MATE zwiększające bezpieczeństwo podczas długich podróży
14-07-2023

Toyota T-MATE - technologie zwiększające bezpieczeństwo

Systemy wspierające kierowcę podczas prowadzenia i parkowania

Każda podróż, zwłaszcza ta dłuższa, jest wyzwaniem dla kierowcy i sprawdzianem dla samochodu. Toyota od lat angażuje się w poprawę bezpieczeństwa na drogach, stąd też do swoich pojazdów wprowadziła najnowsze technologie T-MATE. Systemy te mają wspierać kierowcę w każdej sytuacji, a także dbać o innych uczestników ruchu.

 

Toyota od lat opracowuje zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego i wprowadza je do swoich modeli. Najnowsze technologie Toyota T-MATE - w tym pakiet Toyota Safety Sense (TSS), oferowany w każdym aucie jako wyposażenie standardowe, oraz systemy wspierające kierowcę podczas prowadzenia i parkowania - najlepiej odzwierciedlają zaangażowanie marki w poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Sukcesywnie do kolejnych modeli jest wprowadzana trzecia generacja systemu Toyota Safety Sense (TSS). Pakiet zadebiutował wraz z elektryczną Toyotą bZ4X oraz Corollą Cross. Z czasem został wprowadzony do wszystkich wersji nadwoziowych Corolli po face liftingu oraz do nowego Priusa i Toyoty C-HR drugiej generacji. W przyszłym roku najnowszy TSS będzie dostępny również w Yarisie oraz Yarisie Cross.

Co ważne, po raz pierwszy systemy wchodzące w skład pakietu TSS mogą być aktualizowany metodą over-the-air (OTA) poprzez moduł komunikacyjny DCM zapewniający bezprzewodowe połączenie z internetem. Dzięki temu rozwiązaniu kierowca ma dostęp do najnowszych usprawnień systemu i może aktywować nowe funkcje.

Bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów

Systemy bezpieczeństwa Toyoty sprawdzą się zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Przypomną m.in. o zaplanowaniu postoju (SWS) czy ostrzegą o nieuwadze kierowcy podczas monotonnej jazdy na autostradzie. To ostatnie dzięki kamerze monitorującej kierowcę (DMC), która zadebiutowała wraz z modelem Toyota bZ4X. Jej działanie jest sprzężone z układem awaryjnego zatrzymania pojazdu (EDSS), który w przypadku braku reakcji kierowcy zatrzyma auto na pasie ruchu, automatycznie uruchomi światła awaryjne oraz odblokuje drzwi, by ułatwić dostęp służbom ratunkowym.

Ważną rolę odgrywają też dwa inne systemy. Asystent bezpiecznego wysiadania z pojazdu (SEA) ostrzeże przed otwarciem drzwi w razie ryzyka kolizji z nadjeżdżającym z tyłu autem lub rowerzystą. Z kolei system RSRS przypomni o sprawdzeniu tylnych foteli przed wyjściem z pojazdu.

Bezpieczna jazda poza miastem

Podczas jazdy autostradą nieoceniony jest inteligentny tempomat adaptacyjny (iACC), który w zależności od modelu działa w pełnym zakresie prędkości i współpracuje z układem rozpoznawania znaków drogowych (RSA), pozwalając na szybkie dostosowanie prędkości do znaków na drodze. W najnowszej wersji ma aż cztery ustawienia odległości od poprzedzającego pojazdu.

LTA, czyli asystent utrzymania pasa ruchu, w najnowszej odsłonie korzysta z udoskonalonej technologii sztucznej inteligencji, która zapewnia mu skuteczność w trudnych sytuacjach. Układ ma funkcję odchylenia toru jazdy, by podczas omijania przeszkód zachować bezpieczny dystans od nich.

Bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu

W ramach standardowego pakietu Toyota Safety Sense oferowany jest m.in. układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS). Uruchamia się on automatycznie w sytuacji możliwej kolizji z poprzedzającym samochodem, autem nadjeżdżającym z naprzeciwka oraz z pieszymi i rowerzystami na poboczu i przecinającymi jezdnię. W niektórych modelach układ wykrywa także motocyklistów jadących przed autem, nadjeżdżających z naprzeciwka i wyjeżdżających z prostopadłej ulicy oraz samochody nadjeżdżające z boku.

Toyoty coraz częściej mogą też informować o niebezpiecznych sytuacjach na drodze innych użytkowników ruchu. Funkcja automatycznego ostrzegania tylnymi światłami awaryjnymi (ARFHL) pomoże szybciej zareagować kierowcy zbyt szybko zbliżającego się auta. W wybranych modelach wyposażonych w nawigację Smart Connect można skorzystać z funkcji ostrzegania innych kierowców o takich zagrożeniach, jak wypadek, śliska droga czy zepsuty pojazd.